Kategorijos
PC patarimai

Kaista nešiojamas kompiuteris? Ieškokit „kailiuko”

Tam, kad Jūsų kompiuteris veiktų kaip priklauso, jo procesoriaus, vaizdo plokštės, kietojo disko, atminties ir kitų komponentų temperatūra neturi viršyti numatytų ribų. Šiolaikiniuose kompiuteriuose panaudojami elektronikos komponentai nėra įdealūs – dalies gaunamos elektros energijos jie neišnaudoja tinkamai ir jos nuostoliai paprastai virsta šiluma. Principe kuo neefektyvesni komponentai tuo daugiau tos šilumos išsiskiria. Tik pačios aukščiausios klasės kompiuteriai pasižymi labai mažais energijos nuostoliais ir pertekliniu kaitimu. Su šilumos pertekliumi kovojama įvairių aušintuvų pagalba. Aušintuvai paprastai būna kelių rūšių, pvz:

  • aktyvūs – radiatorius + ventiliatorius,
  • pasyvųs – tik radijatorius
  • skysto pagrindo sistemos, visokie „water cooling” žaisliukai

Elementariausias dalykas su kuo susiduriame dažniausiai tai aktyvus aušinimo variantas kuris atrodo maždaug taip.

Dell nešiojamo kompiuterio aušintuvas
Dell nešiojamo kompiuterio aušintuvas

Tai kas tas „kailiukas” ir kur jo ieškoti?

Šituo žargonu pavadinau tokį pūkų ir dulkių sluoksnį, kuris užkiša aušintuvą ir ženkliai pablogina jo savybes. Idėja parašyti šitą straipsniuką atsirado pamačius kaip keli pažįstami bando išvalyti dulkes iš savo kompiuterių. Jie išardo kompiuterį jei tai yra būtina, tada nuima visą aušnimo mazgą, jį nuvalo, pabando pasinaudodami dulkių siurbliu (jei toks yra po ranka) išsiurbti matomas dulkes ir po to viską renka atgal. Tai yra ne pats geriausias sumanymas mielieji. Visų pirma reikia atsikratyti „kailiuko” kuris gyvena giliau. Jis susidaro vidutiniškai per porą metų manau, priklausomai nuo aplinkos kurioje daiktas naudojamas ir nuo naudojimo intensyvumo.

Nepatingėkite nuimti aušintuvo
Nepatingėkite nuimti aušintuvo
Kailiukas
Kailiukas 🙂

Dar vienas kritinis dalykas – būtina užtikrinti kad aušintuvas turėtų kaip įmanoma geresnį kontaktą su tuo daiktu kurį turi aušinti. Dėl to BŪTINA pakeisti temperatūrai laidžią medžiagą (termo pasta). Tik jos dėka paviršiai susijungia ir gali apsikeisti šiluma. Ir čia galima paminėti dar vieną dalyką kurį irgi kartais ne visi žino (ypaę tie, kas tai daro pirmą kartą). Termo pastos nereikia pritepti kiek lenda, ji tiktai turi užtikrinti kontaktą ir tiek. Perteklius gali netgi pakenkti, nes pasta irgi kaista ir jos perteklius gali gulėti visai ne ten kur numatytas aušinimo paviršius.

Persistengta su pasta
Persistengta su pasta

Aušinimas svarbus ne tik nešiojamiems kompiuteriams, bet apie tai parašysiu kažkada kitą kartą. Sėkmės aušinant savo kompiuterius.