Kategorijos
Gyvenimas Hobis Įdomybės Pasiklydę įrašai Technical stuff

Lietuviai atranda „podcastus”

Man nemažai laiko tenka praleisti automobilyje keliaujant į darbą ir atgal. Kažkada pamačiau video apie asmeninį tobulėjimą ar mokymąsi ir įstrigo mintis – jei žmogus sėdėdamas automobilyje klausytų kokių nors mokymų tai vieni metai prilygtų praktiškai normaliam kelių metų universiteto kursui. Na žinoma – jei automobilyje sėdite mažiau nei valandą per dieną tai gal būt Jums ši taisyklė ir netinka. Bet jei sėdite daugiau?

Aš keliauju apie 2 valandas per dieną

Man tiek laiko trunka nuvykti į darbą ir atgal. Jei ne ta mintis apie mokymąsi manau tą laiką galima būtų nurašyti visiškai. Bet prieš maždaug 3 metus pradėjau klausyti ne radio ir ne muzikos, o kažko kito. Klausiau viską kas sudomindavo. Taip atradau daugybę naujų informacijos šaltinių, o svarbiausia – tai turinys kuris pirmiausiai kuriamas žmogui, o tik po to komercijai. Na bent jau pradžioje visi pabando padaryti savo šou tik dėl smalsumo ar noro kažkam kažką išsipasakoti ar tai palikti palikimą. Po to kai supranta, kad jų turinį mėgsta masė žmoniu ir pradeda jausti šiokią tokią atsakomybę pavaryti – susimąsto apie tai kaip iš to uždirbti. Dabar jau manau yra ne vienas podcastas, kuris pradėtas buvo su mintimi uždirbti. Bet vis tiek, ta informacijos skleidimo forma mane labai žavi ir manau dar nemažai laiko praeis, kol ji taps smarkiai nuvalkiota ar perdėtai komercializuota.

Tai gerai, o kokia nauda?

Nauda pirmiausia priklauso nuo to kas bus jūsų klausomame asortimente. Niekada negali žinoti ką tu išgirsi viename ar kitame podcaste ir kur pakryps pokalbis ar monologas kurio klausaisi. Podcastų įvairovė yra begalinė, bet labai daug yra tokių, kurie specializuojasi konkrečiai vienoje sferoje ar net dar smulkesnėje tos sferos zonoje. Pavyzdžiui – norite išmokti programuoti? Galite klausyti apie visokius startuolių kūrimus ar savo asmeninių projektų vystymo peripetijas arba galite konkrečiai susirasti podcastą kuris bus skirtas tiktai tarkim merginoms ir tik toms kurios nori išmokti tapti testuotojomis ar vartotojo sąsajos programuotojomis kurios naudoją specifines bibliotekas ar karkasus. Paklausius vieno epizodo galite gauti specifinių žinių kurias surinkti reikėtų perskaityti 10 knygų. Tai yra super koncentruota informacijos forma.

Pasauliui nuolatos greitėjant mes irgi privalome vystyti mokymosi procesą. Įsivaizduokite Jūs įstojate į universitetą kuris pradeda dėstyti naują discipliną. Na kaip nauja – ji tik šiemet pasirodė universitete, o rinkoje atsirado prieš kokius 5 metus. Jums dar liko 4 metai pasėdėti protarpiais universiteto auditorijos suole ir taip suryti viską iki smulkmenų apie tą naują discipliną… na tą pačią, kuri bus maždaug 9 metų senumo kai Jūs gausite diplomą… Jei pasidomėtume technologijomis tai suprastume, kad toli gražu ne visi dalykai tiek išgyvena. Todėl manau, kad podcastai gali suvaidinti neblogą vaidmenį būtent dėl savo koncentracijos.

Tai kaip ten su lietuviais?

Kaip žinia, pas mus laikas teka šiek tiek lėčiau nei daugumoje didesnių šalių. Tai nieko nuostabaus, kad ir dabar dar yra begalė žmonių kurie neįsivaizduoja kas yra tas podcastas. Na aišku, gal būt čia ir mūsų lietuvininkai prisidėjo kai davė vertimą šiam terminui – tinklalaidė. Jei pirmas neaikšu, tai antras iš vis neaišku – čia gal koks „fortkės” sisnonimas kur žmonės atidaro kad oro į namus įsileistų? 😀 Na aš esu tikrai didelis patriotas ir stengiuosi rašyti kiek įmanoma lietuviškai, bet atsiprašau – tinklalaidės terminas šiame straipsnyje bus naudojamas rečiau nei podcastas.

Prieš kelis metus įvedus Google paieškoje „lietuviškas podcastas” rezultatai buvo gan skurdūs, o dabar prašom, tikrai yra iš ko pasirinkti. Na man įdomiomis temomis aš daugiau medžiagos randu angliškai tai lietuviškų variantų dažniausiai net neieškau.

Bet… Visiškai netyčia ieškodamas informacijos apie Vue komponentų testavimą radau vieną temą programuotojų rojuje (stackoverflow.com) ir įdomus pasirodė autoriaus nickas. Pasirodo lietuvis. Lietuvių pasaulyje yra tikrai santykinai nedaug, o programuojančių lietuvių dar mažiau tai sutikti lietuvį tokioje sistemoje kaip stackoverflow yra tikrai ne daug šansų palyginus. Tai nepraleidžiam progos ir pasižiūrim į profilį žmogaus ir kas jis toks, gal koks kolega. Tai taip atradau https://kodinu.lt/. Na ir iš karto pradėjau klausyti. Kadangi kelių metų patirtis sako, kad geriausia pradėti nuo pradžių tai ir čia įsijungiau pirmus epizodus. Nelaukdamas kol viską perklausysiu susimedžiojau autorių LinkedIn tinkle ir pakviečiau į draugus. Dabar jau klausau 8 iš 9 Youtube paskelbtų šito podcasto serijų ir jau žinau apie ką galima būtų pakalbėti su Eligijumi 😀 Tai kol kas noriu palinkėti jam sėkmės ir nesustoti tobulėti.

Niekad nesustokite tobulėti

Visiems kas paskaitys šitą mano rašliavą noriu palinkėti niekada nesustoti ir išnaudoti kiekvieną minutę kūrybiškai. Ne būtina klausytis reklamos per radiją – galima klausytis audio knygos, kurso, podcasto. Išnaudokite tai ir patys nepajusite kaip pasikeis Jūsų Pasaulio suvokimas, o kartu su juo ir dar krūva dalykų apie kuriuos šiandien net nesusimąstote.

Pakomentuokite kokius podcastus Jūs klausote ir mėgstate, bei kas juose gero. Pabaigai sąrašas mano klausomų podcastų.

Mano podcastų grojaraštis

Apie kiekvieną galima būtų pasakoti ilgai, bet pasistengsiu po porą žodžių.